February 23, 2019
Texas State University, San Marcos

qualifiers

  Houstonfest Sprachfest Winterfest 
EventPlaceStudent NameSchoolStudent NameSchoolStudent NameSchool
Chorus1KingwoodKingwoodLASALASAWhitneyWhitney
Chorus2The WoodlandsThe Woodlands
Chorus3TompkinsTompkins
Chorus4ClementsClements
Chorus5Deer ParkDeer Park
Classical Ensemble1BellaireBellaireLASALASAJasperJasper
Classical Ensemble2TompkinsTompkinsChampion HSChampion HSAllenAllen
Classical Ensemble3TaylorTaylorBoerne HSBoerne HSHebronHebron
Classical Ensemble4Morton RanchMorton RanchCedar Ridge HSCedar Ridge HSClarkClark
Classical Ensemble5KingwoodKingwoodWarren HSWarren HS
Club Album1Morton RanchMorton RanchSamantha MillerConnally HSValeria Contreras & Samanth GarciaWhitney
Club Album2ClementsClementsCaroline VogasLASALaura Embree & Alexis MerkerPlano West
Club Album3Cinco RanchCinco RanchAndrea MazochLa Grange HSJeremy Bartva, Delian CastilleShepton
Club Album4The WoodlandsThe WoodlandsShyann HaileyCedar Ridge HSTrinity Dahn, Lucy YaaJasper
Club Album5KingwoodKingwoodBasma MahamioAllen
Contemporary Music1TompkinsTompkinsLASALASAGrapevineGrapevine
Contemporary Music2Cinco RanchCinco RanchCedar Ridge HSCedar Ridge HSBen BarberBen Barber
Contemporary Music3HeightsHeightsSam NewlanGrisham MSPlano EastPlano East
Contemporary Music4Morton RanchMorton RanchBoerne HSBoerne HSPlano WestPlano West
Contemporary Music5The WoodlandsThe WoodlandsTom C. Clark HSTom C. Clark HSWhitneyWhitney
Crafts1Anastasia GleasonMorton RanchAbigail RoscherLa Grange HSWilliam DangPlano West
Crafts2Kyle Barkley, Garrett KirklandTompkinsKimia Motavassel, Hannah Gomez, Sujinna JomtharakTom C. Clark HSMadeline AyersWhitney
Crafts3Cassie YuanBellaireTima Shabani, Saray Saucedo, Truong Nguyen, et. alConnally HSAlise GutierrezWinfree Academy
Crafts4Jenny SenecalSeven LakesAnna FreyLASAFernanda GalvezHebron
Crafts5Michelle LangeThe WoodlandsHannah Griffin & Lizzy GrahmCedar Ridge HSCecily SimsPaschal
Mackenzie RamonHendrickson HS
Culture 11Kevin DonoughueThe WoodlandsCoy GillumLa Grange HSJude HardeeNolan Catholic HS
Culture 12Gage WeaverKingwoodVishal NarraGrisham MSMary Catherine ParksPaschal HS
Culture 13Sydney BoydCinco RanchHai PomerantzHendrickson HSJose RadillaWilliams HS
Culture 14Devdeep RajpalClementsKiyan TavasoliCanyon Vista MSBrandon WebbGrapevine HS
Culture 15Aidan HamrickTomballTodd JacksCedar RidgeDarren SuryShepton HS
Culture 21Kristen AllenKingwoodAnna RaceyBoerne HSJack RosenbergShepton HS
Culture 22Will NickellBellaireEvan EricksonNew Braunfels HSMeghana KambhampatiMcMillen HS
Culture 23Larson ToshBellaireVincent SponsellerLASAAndrew CocosJasper HS
Culture 24Tanner RiosKingwoodZoey BabyakSmithson Valley HSAlexis HornPaschal HS
Culture 25Ryan McGuffinTomballDavid GarsteckiSmithson Valley HSYurii LutaiShepton HS
Culture 31Clarke FosterBellaireMorgan UpstillLa Grange HSNoah OgataPlano West HS
Culture 32Carson BennerBellaireSamantha MillerConnally HSLuke LebinPlano West HS
Culture 33Jerzy NowakowskiTompkinsOscar DeLa GarzaTivy HSBrenna HurleyPlano East HS
Culture 34Claire ZacherSeven LakesJane ZinkBoerne HSAaron PryorMartin HS
Culture 35Dylan SchroederSeven LakesEevan BowenNew Braunfels HSAlysia ShererMartin HS
Culture 41Nali LiuClementsJayce GilliamLa Grange HSHusnain NoorbhaiPlano West HS
Culture 42Brian IriantoTompkinsSpencer FoxTivy HSEthan VirovnikPlano West HS
Culture 43Amy KoelbelBellaireTrinity PrizeTivy HSCharlie EstesPaschal HS
Culture 44Nabeeha EngineerClementsDavis BensonLASAGerald BrazellGrapevine HS
Culture 45Tanner RawlingsKingwoodDavid PiersallLASABenjamin EvansPlano West HS
Digital Logo Design1Margaret McCartyClear CreekPranav JasyulaGrisham MSCaitlyn MooreWhitney
Digital Logo Design2Simon PetrikThe WoodlandsMorgan SummerTom C. Clark HSAlejandro TorresJasper
Digital Logo Design3Shyann CoppensKatyVincent LiLASAHusain NoorbhaiPlano West
Digital Logo Design4Ariana Daniel, Kaylie O'ConnellBellaireAylin TanriverdiWestwood HSKirsten HahnMarcus
Digital Logo Design5Charlie RisskyTompkinsMeghan PatrickPflugerville HSBerkley SmithGreenville
Directed Dialogue 11Elena CarlssonHeightsSiddhi MittalCanyon Vista MSAtharva KakadeJasper
Directed Dialogue 12Jaime HotalingThe WoodlandsVikram RagavanCanyon Vista MSChris DunlapJasper
Directed Dialogue 13Ganash JagannathThe WoodlandsSaketh MarrapuGrisham MSDavid ShafferClark
Directed Dialogue 14Pedro PrudencioTompkinsCheyenne TharpWarren HSBrian McKeownShepton
Directed Dialogue 15Rosa RamirezTravisPonkaj PatilGrisham MSJalyn BrownClark
Directed Dialogue 21Siri PrahladClementsElyse HallLASARachel MannonVines
Directed Dialogue 22Jennie YuanBellaireSophia WatersBoerne HSPaige EvansJasper
Directed Dialogue 23Mary DurkeeKingwoodAndra KeyLASANika PajuhJasper
Directed Dialogue 24Alonso RamirezTomballThillek SachithanadanCedar Ridge HSJack RosenbergPlano Senior
Directed Dialogue 25Heidi RufTompkinsAlma ZirojevicWestwood HSAnkit MondalShepton
Doll Costume1Natalie GrantCinco RanchRachel MoonLASAAlexandria BennettPlano West
Doll Costume2Elaine ApplegateKingwoodMilitzy Gremillian-LlanosGrisham MSLily HargroveJasper
Doll Costume3Raven Schmitt, Nasya HewlettClear LakeKatrina PriestPflugerville |HSKendra JacksonGrapevine
Doll Costume4Rocio ChitnayKlein OakTabitha Turnball & Andrea MozachLa Grange HSHaleigh Joshoemake & Ruby KrelAllen
Doll Costume5Ivette CastroMorton RanchSydney Sommers & Skyler RusselChampion HSMarissa AbregoWhitney
Duet Acting 11Natalia Aceves, Vicky AvilaKingwoodNibhil Reddy, Sabeth MarrapuGrisham MSSimon M & Madi BJasper
Duet Acting 12Jade Bravo, Madelyn MealeyCy-FairDametrius Delgado, Valeria CoronelTivy HS
Duet Acting 13Axel Gutierrez, Xylar LeMorton RanchBryan Groves, Aedan HarrodCanyon Vista MS
Duet Acting 14Pedro Prudencio, Lars DrinovskyTompkins
Duet Acting 15
Duet Acting 21Mark Mueller, Michael SeeligThe WoodlandsTaniya Herring, Lia OsmanConnally HSBraedon Richardson & Christian DouglasWhitney
Duet Acting 22Phillip Crane, Ben PinaKingwoodJacob Nickell, Antony EvangelistaCedar Ridge HSGrace Munno & Hope MayoJasper
Duet Acting 23David Rogers, Alexander SchmidtTompkinsAlyssa Perez & McKayla StantonBen Barber
Duet Acting 24Madison Reynolds, David ScivallyDeer Park
Duet Acting 25Lance Balsar, Carlos VegaMorton Ranch
Duet Acting 31Dagny Carlson, Orion Van WagnerHeightsGretchen Faseler, Charlotte SpencerBoerne HS
Duet Acting 32Fiona Devlin, Luana Do SacramentoTompkinsAndrew Seale, Kevin MurrayWestwood HS
Duet Acting 33Harry Brightman, Andrew WilsonKingwoodLuci Pierce, Sean HallLASA
Duet Acting 34Merita Mustafa, Xavier BrownMorton RanchLiz Graham, Sean ThorntonCedar Ridge HS
Duet Acting 35Siobhan Madden, Kylene MillerClements
Duet Acting 41Adrianna Navia, Sai OdingaClementsMaria Hall, Spencer FoxTivy HSNick R & Shea GGreenville
Duet Acting 42Rachel Foreman, Rachel PhamCinco RanchLina Tiblier, Ingrid KinneyLASAEmily T & Claire MBen Barber
Duet Acting 43Sarah Rogers, Rohana ParachaTompkins
Duet Acting 44Alexandra Korompay, Emma KymeKingwood
Duet Acting 45
Einzeltanz1Joshua Lake, Charlie RisskyTompkinsKate Williams & Charlie ZernLASAWhitneyWhitney
Einzeltanz2Adam Harris, Jamie OverstreetDeer ParkKevon Brunston & Veronica CastilloCedar Ridge HSVinesVines
Einzeltanz3Richard Anderson, Shelby WieckerThe WoodlandsKevin Murray & Violet BurnsWestwood HSBen BarberBen Barber
Einzeltanz4Darian Barrett, Kristen AllenKingwood
Einzeltanz5
Extemporaneous 31Fiona DevlinTompkinsSean HallLASAMarija TsatsurovaPlano West
Extemporaneous 32Dagny CarlssonHeightsStephanie KimCedar Ridge HSJ.D. AlexanderMartin
Extemporaneous 33Carson BennerBellaireRachel MoonLASAEthan TelletouMartin
Extemporaneous 34Rishi JangaleClementsHannah GriffinCedar Ridge HSStuart SpencerAllen
Extemporaneous 35Jesse JiBellaireHarrison GardnerHendrickson HS
Extemporaneous 41Collin SetzerKingwoodCaroline VogesLASAAnthony Roth-GiacintoGuyer
Extemporaneous 42Jelena SalvadorTompkinsKate WilliamsLASAShallou CoxBen Barber
Extemporaneous 43Jenali MehtaMemorialMikayla HarrisWestwood HSZach KotlarichBen Barber
Extemporaneous 44Sarah RogersTompkinsShelby DovzakBoerne HSVictor GuerreroPlano West
Extemporaneous 45Cassie YuanBellaireCasey BlackChampion HSBenjamin EvansPlano West
Extemporaneous Adv.1Rachel BurnsBellaireTara LassiterLASABasma MalamidAllen
Extemporaneous Adv.2Tim BatesKingwoodMirko TorresaniBoerne HSMickey BilyeaMcKinney
Extemporaneous Adv.3Luisa BoettnerKlein OakMinh TruongConnally HSVivien GoethhmannFlower Mound
Extemporaneous Adv.4Stratton WillsKingwoodNatalie ZeakesLASARichard AndreaBen Barbern Middle School
Extemporaneous Adv.5Clara OberlaenderKlein OakKayla Steven SchmidtPlano West
Folk Dance1KingwoodKingwoodBoerne HSBoerne HSGreenvilleGreenville
Folk Dance2The WoodlandsThe WoodlandsLa Grange HSLa Grange HSWhitneyWhitney
Folk Dance3ClementsClementsAllenAllen
Folk Dance4Morton RanchMorton RanchNolanNolan
Folk Dance5Deer ParkDeer Park
Gingerbread-Non1Cinco RanchCinco RanchMason McQuiltery, Daniel W.New Braunfels HSAlyassa Jexdrela, Jessica Gamijaer, & Rachel HughesGuyer
Gingerbread-Non2Morton RanchMorton RanchKarla Walsemann, Courtney Moon, et al.Champion HSColleen Stack & Emma WilsonHebron
Gingerbread-Non3KingwoodKingwoodPalma Huerta-GaribayBoerne HSAislyn GoddisGrapevine
Gingerbread-Non4Deer ParkDeer ParkHailey JannickeSmithson Valley HSMadi BradyJasper
Gingerbread-Non5TravisTravisHayden Hast, Megan Nunnley, Colton ClarkTom C. Clark HSWilliam MatthewRyan
Gingerbread-Trad.1Morton RanchMorton RanchKatie Blake, AJ Hollis, et al.Champion HSLucy Arnold, Cecily Sims, Marcus SalerPaschal
Gingerbread-Trad.2Cinco RanchCinco RanchPhilip ArmstrongNew Braunfels HSDaria Moore, Kolty BundyDenton
Gingerbread-Trad.3TomballTomballGeorgette HodgeBoerne HSKali WheelerBilly Ryan
Gingerbread-Trad.4TompkinsTompkinsNatalie, Victoria, et al.LASABenjamin MooreWhitney
Gingerbread-Trad.5KatyKatyZachary JonesTivy HSBella Stallup & Mia StarrasNolan
Grammar 11Madeleine Leyton-HighTompkinsPablo VidrioCanyon Vista MSSimon MarquisJasper HS
Grammar 12Kate HopkinsTaylorSaketh MarrapuGrisham MSSabrina KistJasper HS
Grammar 13Elena CarlssonHeightsZach MoyerBoerne HSLucas KistJasper HS
Grammar 14Elliot BjorkmanTompkinsVikramth RagavanCanyon Vista MSJames MitchellMcMillan HS
Grammar 15Ganesh JagannathThe WoodlandsNikhil ReddyGrisham MSJordan FinleyShepton HS
Grammar 21Jose OrdonezTompkinsSophia HeinzenLASAChristopher SuttonShepton HS
Grammar 22Alexander SchmidtTompkinsEmmi LucksingerLASARachel MannonVines HS
Grammar 23Cameron BurkeTompkinsElyse HallLASAIsshaq FarahVines HS
Grammar 24Ivan Jimenez-AcostaSeven LakesAarya AgarwalWestwood HSCarter DornJasper HS
Grammar 25Jimmy XinBellaireViolet BurnsWestwood HSJohn SpoffordGrapevine HS
Grammar 31Carla RodriguezHeightsBenjamin MurdochSan Marcos HSBrenna HurleyPlano East Sr. HS
Grammar 32John FlemingBellaireClarissa MelendezLASAAlysia ShererMartin HS
Grammar 33Katie RookKingwoodPolaron PosadasWestwood HSEthan TettletonMartin HS
Grammar 34Dagny CarlssonHeightsGretchen FaselerBoerne HSAmanda NeinastMartin HS
Grammar 35Aditi PrabhuTompkinsVincent LiLASAKolt BundyDenton HS
Grammar 41Eric GluckStratfordJackson BlankenshipLASAGerald BrazelliGrapevine HS
Grammar 42Karolis VaiciulisCinco RanchErin RisingerRound Rock HSAnthony Roth-GiacintoGuyer HS
Grammar 43Amy KoelbelBellaireKate WilliamsLASAAllison TaylorPlano West HS
Grammar 44Collin SetzerKingwoodPrerna KundalgurkiLASAAndye ToshGrapevine HS
Grammar 45Rachel PhamCinco RanchAndy CastilleCedar Ridge HSVictor GuerreroPlano West HS
Listening Comp. 11Alejandro AriasKingwoodNikkil ReddyGrisham MSPaulina GolmanShepton
Listening Comp. 12Elizabeth CrumrinTompkinsNaomi SheppardGrisham MSKai RettickJasper HS
Listening Comp. 13Jared KloehrTompkinsPenelope HigdonGrisham MSJose RadillaWilliams HS
Listening Comp. 14Itzuri GarciaKlein OakZach MoyerBoerne HSNicolas Harter-VickersShepton
Listening Comp. 15Caraline AlstonKingwoodChloé BrandonTivy HSIan ZhangJasper HS
Listening Comp. 21Mark MuellerThe WoodlandsGaytri RajamonyWestwood HSMatthew StotterdMcMillen HS
Listening Comp. 22Pryce PooleSeven LakesAlma ZirojevicWestwood HSCole MannonVines HS
Listening Comp. 23Ivan Jimenez-AcostaSeven LakesAnna RaceyBoerne HSGabriel WhitmireWilliams HS
Listening Comp. 24Slohan BezerraSeven LakesJoseph PickettNew Braunfels HSCharles HodgesJasper HS
Listening Comp. 25Matthew ZhangBellaireLily TrentuamLASAShelby DavisMarcus HS
Listening Comp. 31Carson BennerBellaireBenjamin MurdochSan Marcos HSFiza PatelPlano East Sr. HS
Listening Comp. 32Carla RodriguezHeightsLucy GarciaSmithson Valley HSAlexis MerkerPlano West HS
Listening Comp. 33Rishi JangaleClementsLucas StocktonLASAColin BarryMartin HS
Listening Comp. 34John FlemingBellaireConnor GalleyWestwood HSJakob SchlegelPlano East Sr. HS
Listening Comp. 35Sydney LiowClementsCharli ZernLASADylan KozuchPlano East Sr. HS
Listening Comp. 41Eric GluckStratfordErin RisingerRound Rock HSLovisa SjogrenAllen HS
Listening Comp. 42Ronaldo HernandezHeightsSeanne BuoyWestwood HSAnthony Roth-GiacintoGuyer HS
Listening Comp. 43Brian IriantoTompkinsAnna FreyLASAAndye ToshGrapevine HS
Listening Comp. 44Kyle TrahanBellaireSonja ShrotriyaWestwood HSAllison TaylorPlano West HS
Listening Comp. 45Jenali MehtaMemorialJeremy KubosLa Grange HSDocian Allison KephartMarcus HS
Needlework1Siobhan MaddenClementsChloe FreyChampion HSKirsten HahnMarcus
Needlework2Emileigh OttMorton RanchSamantha MillerConnally HSSydney PerezAllen
Needlework3Megan HeringerMorton RanchSam NewlinGrisham MSCourtney SessomPlano Senior High
Needlework4Sam TreadawaySeven LakesLauren HuenpfeldLa Grange HSPhoebe MooreAllen
Needlework5Amberly McShaneKatyKaelyn JyrickTom C. Clark HSMarija TsaturovaPlano West Senior High
Original Models1Castro, Horrell, Horrell, RamirezMorton RanchMorgan UpstillLa Grange HSJake KanatzarShepton
Original Models2Dalton LeeTomballAiden LeeGrisham MSJushua HubbellMarcus
Original Models3Kathy NelsonThe WoodlandsEric RisingerRound Rock HSK. Hahn & B. RobertsonMarcus
Original Models4Rose MonroeDeer ParkEvan BowenNew Braunfels HSAtharva KakadeJasper
Original Models5Rachel Foreman, Tommy ForemanCinco RanchNicole Niester, Kamron RameriezTom C. Clark HSAriana CaddieTemple
Alex Austin PuhrLASA
Pair Discussion1Carson Benner, Eric TongBellaireJackson Famer/Emilio Basabe GonzalezBrandeis HSJP Alexander, Raquel ReyesMartin
Pair Discussion2Dagny Carlsson, Carla RodriguezHeightsKristin Teal/Julia VanceLASAEthan Tettleton & Aaron PryorMartin
Pair Discussion3Rishi Jangale, Daphne LoClementsLuci Pierce/Rachel MoonLASA
Pair Discussion4Sydney Liow, Caroline KamlaClementsCade Overton/Chloe JoyHendrickson HS
Pair Discussion5Joe Rosenwinkel, Harry BrightmanKingwood
Paß Auf! Varsity1The WoodlandsThe WoodlandsLASALASAPlano WestPlano West
Paß Auf! Varsity2BrazoswoodBrazoswoodWestwood HSWestwood HSJasperJasper
Paß Auf! Varsity3BellaireBellaireTivy HSTivy HSTempleTemple
Paß Auf! Varsity4Deer ParkDeer ParkNew Braunfels HSNew Braunfels HSNolan CatholicNolan Catholic
Paß Auf! Varsity5TaylorTaylorBoerne HSBoerne HSPaschalPaschal
Paß Auf! Varsity6La Grange HSLa Grange HS
Photo Essay1Gabrielle Henderson, Emma Ivey, Shelby WieckerThe WoodlandsAngelica AlbarracinConnally HSBrody Robeson & Kristin HahnMarcus
Photo Essay2Elliot Bjorkman, Joshua Lake, Charlie RisskyTompkinsMakayla GreerLa Grange HSMary CollinsPaschal
Photo Essay3Morgan PenrodClear CreekSierra ArnoldChampion HSMaggie Stuckey & Colin SmithNolan Catholic
Photo Essay4Joseph SuazoMorton RanchAnna Frey & Michael WallaceLASARebecca Whitfield, Anna Silas, Allison PowersWhitney
Photo Essay5Ariana Daniel, Kaylie O'ConnellBellaireShoumik RoychondhuryGrisham MSEmily SeelaTemple
Photography1Karolis VaiciulisCinco RanchGeorgette HodgeBoerne HSStephanie ChoGuyer
Photography2Courtney SabottaCy-FairPenelope HigdonGrisham MSAndrew LewallenBen Barber
Photography3Hayden BrowningTomballKatie AndeisLa Grange HSMarykate MontgomeryTemple
Photography4Ashlyn LemasKatyBryan GrovesCanyon Vista MSMary CollinsPaschal
Photography5Haley CopelinKlein OakSummer BlankenburgLa Grange HSColeen StackHebron
Play1Cinco RanchCinco Ranch
Play2BellaireBellaireWhitneyWhitney
Play3ClementsClements
Play4Cy-FairCy-Fair
Play5Morton RanchMorton Ranch
Play6Deer ParkDeer Park
Play7KingwoodKingwood
Poetry Memory 11Thomas WilliamsHeightsCoy GillumLa Grange HSNicholas SolisWhitney
Poetry Memory 12Avinash GoberdahnKingwoodAedan HarrodCanyon Vista MSDavid LeePaschal
Poetry Memory 13Gage WeaverKingwoodSaketa MarrapuGrisham MSLily HargroveJasper
Poetry Memory 14Emma KinzelTomballCameron HardenCedar Ridge HS
Poetry Memory 15Ashley LaDoucieurClementsAfreen AlimPflugerville HS
Poetry Memory 21Jose OrdonezTompkinsElyse HallLASAAdela SosevicClark
Poetry Memory 22Jiselle BarreraKingwoodSophia WatersBoerne HSCharles HodgesJasper
Poetry Memory 23Caden StottThe WoodlandsAlexandra PurchatzkeChampion HSRachel MannonVines
Poetry Memory 24Jakob KnutsenKingwoodSophia NicholsCedar Ridge HSNika RajuhJasper
Poetry Memory 25Ariana HimelfarbCinco RanchSophia HeinzenLASAKaill WeightmanGrapevine
Poetry Memory 31Joe RosenwinkelKingwoodSean HallLASARobert MitchellPlano East
Poetry Memory 32Sean WilsonKingwoodPolaron PosadosWestwood HSJ.D. AlexanderMartin
Poetry Memory 33Tiana MoritzTomballAlanna MooreLASAMarissa AbregoWhitney
Poetry Memory 34Rose MonroeDeer ParkBraedyn ConnerTivy HSMarija TsatsurovaPlano West
Poetry Memory 35Clarke FosterBellaireAdam SwitekLASAEmily AlexanderNolan Catholic
Poetry Memory 41Collin SetzerKingwoodMatthew WinklerLASAMatthew RossNolan Catholic
Poetry Memory 42Trey MinterClementsAnna de la FuenteLASARene EnroeGrapevine
Poetry Memory 43Alexandra KorompayKingwoodNick VennLASAMary CollinsPaschal
Poetry Memory 44Nabeeha EngineerClementsGlenn Alise SaunierTivy HSZach KotlarichBen Barber
Poetry Memory 45Jack SadlerTompkinsTaylor McCarthyLASA
Poetry Memory Adv.1Annika MillerKingwoodThara LassiterLASARichard AndreaBen Barber
Poetry Memory Adv.2Tim BatesKingwoodMinh TruongConnally HSKayla Stephens SchmidtPlano West
Poetry Memory Adv.3Clara OberlaenderKlein OakKirsten StevensJasper
Poetry Memory Adv.4Rachel BurnsBellaireBasma MahamidAllen
Poetry Memory Adv.5Karl GelinskyClements
Poetry Reading 11Zeest KhanTompkinsEric RisingerRound Rock HSJose RadilloWilliams
Poetry Reading 12Chris SarverThe WoodlandsAbbey NedbalekLa Grange HSMacy CutrerWhitney
Poetry Reading 13Marisol PalaciosDeer ParkAngela LiuCanyon Vista MSMadison NeffWhitney
Poetry Reading 14Abhi RangarajanClementsPenelope HigdonGrisham MSAshlyn TimineyAllen
Poetry Reading 15Kaily JacksonTomballDillan RohanLa Grange HSAudrey McCannVines
Poetry Reading 21Bea FortesKingwoodMaria HallTivy HSElliot AbelTemple
Poetry Reading 22Mary DurkeeKingwoodLaura BeltranConnally HSEthan MeilingerMarcus
Poetry Reading 23Sophie PriesmeyerKingwoodZoey BabyakSmithson Valley HSSamantha MeadShepton
Poetry Reading 24Michelle LangeThe WoodlandsLeandra ContrerasConnally HSNika PajuhJasper
Poetry Reading 25Jenna SmithDeer ParkDavid GarsteckiSmithson Valley HSMathhew RichardsonAquilla
Diego GarzaBoerne HS
Poetry Reading 31Ishani ShettyThe WoodlandsPayton GomienSmithson Valley HSAdriana HelmNolan Catholic
Poetry Reading 32Jerzy NowakowskiTompkinsKarla WakemanChampion HSGrayson WeissGuyer
Poetry Reading 33Andrew WilsonKingwoodKobe EdmondCedar Ridge HSAlysia SchererMartin
Poetry Reading 34Marcelo TorresThe WoodlandsSean HallLASAAmanda NeinastMartin
Poetry Reading 35Benjamin PinaKingwoodHannah GriffinCedar Ridge HSVictor Lopez de NavaAllen
Poetry Reading 41Kyle TrahanBellaireErin RisingerRound Rock HSCharlie EstesPaschal
Poetry Reading 42Nathan KeeneThe WoodlandsLina TiblierLASAAnthony Roth-GiacintoGuyer
Poetry Reading 43Jack SadlerTompkinsCasey BlackChampion HSBenjamin EvansPlano West
Poetry Reading 44Rohana ParachaTompkinsSeanne BuoyWestwood HSNeve EuloeGrapevine
Poetry Reading 45Madeline HarmsStratfordMaddi HuntCedar Ridge HSCaitlyn MooreWhitney
Polka Band1Clear CreekClear CreekBoerne HSBoerne HSAllenAllen
Polka Band2ClementsClementsNew Braunfels HSNew Braunfels HSSheptonShepton
Polka Band3The WoodlandsThe WoodlandsGrisham MSGrisham MSGreenvilleGreenville
Polka Band4Cinco RanchCinco RanchLa Grange HSLa Grange HSBen BarberBen Barber
Polka Band5Cy-FairCy-FairCanyon Vista MSCanyon Vista MS
Poster Design1Shelby McDanielDeer ParkSimone KhoreGrisham MSTerriana GreenBen Barber
Poster Design2Spencer JohnsonThe WoodlandsMarisol HernandezConnally HSJessica MuñozTemple
Poster Design3Kalina ColeClear LakeReese H. Yitzel LopezLa Grange HSContreras, Ayers, & HazeltonWhitney
Poster Design4Dani OrrKlein OakCharlie Oricchio,Shani Coppedge, Lilian HawkPflugerville HSAnni Hengsbach-GrimesGrapevine
Poster Design5Angela ChangClementsHenry BrodkinHendrickson HSMarija TsaturovaPlano West
Prose Memory 11Charlotte CousinsKingwoodJessika StockmanCedar Ridge HSDavid LeePaschal
Prose Memory 12Jaime HotalingThe WoodlandsKylie GentiliniCedar Ridge HS
Prose Memory 13Rheagan MorrisKingwoodDaphne NguyenCedar Ridge HS
Prose Memory 14Cassie McGreeMorton Ranch
Prose Memory 15Rosa RamirezTravis
Prose Memory 21Phillip CraneKingwoodAndra KeyLASAJacuit SzaboJasper
Prose Memory 22Katie SammonKingwoodEmmi LucksingerLASANika PajuhJasper
Prose Memory 23Kaleb StraneyKingwoodMatthew WinklerLASAAjata ReddyJasper
Prose Memory 24Mehul MuraliTompkinsSarah NykjaerCedar Ridge HSRodolfo RuizShepton
Prose Memory 25Alexander SchmidtTompkinsBrooks PavelkaCedar Ridge HS
Prose Memory 31Phuc DangMorton RanchJulia VanceLASAHannah HoffmanAllen
Prose Memory 32Caroline KamlaClementsStephanie KimCedar Ridge HSColin BarryMartin
Prose Memory 33Paul OanceaThe WoodlandsCarla VillalobosCedar Ridge HS
Prose Memory 34Carla RodriguezHeights
Prose Memory 35Katie RookKingwood
Prose Memory 41Rachel PhamCinco RanchTaylor McCarthyLASAAshleigh BurtonThe Goethe Center
Prose Memory 42Brian IriantoTompkinsMandi NussCedar Ridge HS
Prose Memory 43Adrianna NaviaClementsWill TurnerTivy HS
Prose Memory 44Brennan EsungerKingwood
Prose Memory 45Nabeeha EngineerClements
Prose Memory Adv.1Anna-Lena RichardsonKingwoodThara LassiterLASAHoang Phi-Phi JungBen Barber
Prose Memory Adv.2Abigail BumsBellaire
Prose Memory Adv.3Nikolai BurgardtClements
Prose Memory Adv.4Daniel OspinaTompkins
Prose Memory Adv.5
Prose Reading 11Jaime HotalingThe WoodlandsBella FriedrichCanyon Vista MSAnn DeruntzNolan Catholic
Prose Reading 12Kacy OberbroecklingKingwoodAnoushka NarayanCanyon Vista MSBrian McKeownShepton
Prose Reading 13Aidan HamrickTomballIsis DebrockLa Grange HSAdam WalkerJasper
Prose Reading 14Tianfang GuoKingwoodMolly BennetLa Grange HSJames MitchellMcMillan HS
Prose Reading 15Andrew SobrinhoClementsChloe BrandonTivy HSAmir CurranJasper
Prose Reading 21Elida Met-HoxhaClear CreekSophia WatersBoerne HSPaige EvansJasper
Prose Reading 22Heidi RufTompkinsLeandra ContrerasConnally HSMatthew RichardsonAquilla
Prose Reading 23Kelly LiuKingwoodMaria HallTivy HSYurii LutaShepton
Prose Reading 24Riley VagisThe WoodlandsZachary JonesTivy HSRachel MannonVines
Prose Reading 25Boting LuKingwoodMorgan BuieChampion HSNika PajuhJasper
Prose Reading 31Hugh HatchKingwoodLeonard ChenLASABrandon ThompsonWhitney
Prose Reading 32Emma CrumleyKingwoodPolaron PosadasWestwood HSAlexis MerkerPlano West
Prose Reading 33Annika GallawayThe WoodlandsAndrew SealeWestwood HSAaron PryorMartin
Prose Reading 34Marcelo TorresThe WoodlandsJonathan UlisseCedar Ridge HSLauren BaggettPlano East
Prose Reading 35Sunny ShaClementsKobe EdmondCedar Ridge HSRaquel ReyesMartin
Prose Reading 41Kyle TrahanBellaireLina TiblierLASAAllison TaylorPano West
Prose Reading 42Emma KymeKingwoodDavis BensenLASAAnthony Roth GiacentoGuyer
Prose Reading 43Trey MinterClementsAngela LopezBoerne HSBenjamin EvanPlano West
Prose Reading 44Adrianna NaviaClementsCeliana StanselNew Braunfels HSAshleigh BurtonGoethe Center
Prose Reading 45Tirtha KharelBellaireValeria ContrerasWhitney
Puppet Show, Lower1HeightsHeightsLASALASAWhitneyWhitney
Puppet Show, Lower2KingwoodKingwoodNew Braunfels HSNew Braunfels HSBen BarberBen Barber
Puppet Show, Lower3ClementsClements
Puppet Show, Lower4The WoodlandsThe Woodlands
Puppet Show, Lower5
Puppet Show, Upper1Morton RanchMorton RanchLASALASABen BarberBen Barber
Puppet Show, Upper2KingwoodKingwoodPaschalPaschal
Puppet Show, Upper3The WoodlandsThe WoodlandsPlano WestPlano West
Puppet Show, Upper4ClementsClementsWhitneyWhitney
Puppet Show, Upper5
Reading Comp. 11Andrew PaumenClementsNaomi SheppardGrisham MSChristopher DunlapJasper HS
Reading Comp. 12Elliot BjorkmanTompkinsZach MoyerBoerne HSAmir CurranJasper HS
Reading Comp. 13Madeleine Leyton-HighTompkinsPablo VidrioCanyon Vista MSKendall LukachekShepton HS
Reading Comp. 14Alejandro AriasKingwoodSiddhi MittalCanyon Vista MSElliot PernellMcMillen HS
Reading Comp. 15Emma KinzelTomballItai PomerantzHendrickson HSBrandon WebbGrapevine HS
Reading Comp. 21Jose OrdonezTompkinsElyse HallLASAHope MayoJasper HS
Reading Comp. 22Slohan BezerraSeven LakesSarah NykjaerCedar Ridge HSMeghana KambhampatiMcMillen HS
Reading Comp. 23Dawson BennerBellaireEmmi LucksingerLASARick HanishWilliams HS
Reading Comp. 24Alexander SchmidtTompkinsMaria HallTivy HSJacob RhodesPaschal HS
Reading Comp. 25Wenson TangBellaireJosé AnguianoWarren HSCarter DornJasper HS
Reading Comp. 31John FlemingBellaireBenjamin MurdochSan Marcos HSJ.D. AlexanderMartin HS
Reading Comp. 32Jerzy NowakowskiTompkinsEmilio BasabeBrandeis HSLauren BaggettPlano East Sr.
Reading Comp. 33Annika GallawayThe WoodlandsAndrew SealeWestwood HSGrayson WeissGuyer HS
Reading Comp. 34Wesley RichmondCy-FairJosie GrundyWestwood HSStuart SprahetAllen HS
Reading Comp. 35Alexandra FreytesMemorialLucas StocktonLASARaquel ReyesMartin HS
Reading Comp. 41Rachel PhamCinco RanchJackson BlankenshipLASAAnthony Roth-GiacintoGuyer HS
Reading Comp. 42Brian IriantoTompkinsErin RisingerRound Rock HSAllison TaylorPlano West
Reading Comp. 43Tirtha KharelBellairePrerna KundalgurkiLASAShallon CoxBen Barber
Reading Comp. 44Eric GluckStratfordLina TiblierLASALovisa SjogrenAllen HS
Reading Comp. 45Kyle TrahanBellaireSonia ShrotriyaWestwood HSAshleigh BurtonDallas Goethe Center
Research Paper1Tim Bates, Savannah WartenbackKingwoodZoe CzarneckiLASACharlie EstesPaschal
Research Paper2Rachel Foreman, Rachel PhamCinco RanchSophia WatersBoerne HSMerkley SmithGreenville
Research Paper3Rosa RamirezTravisAngelica AlbarracinConnally HSRick HarishWilliams
Research Paper4Charlie RisskyTompkinsKatie AndersLa Grange HSGarret MathesonTemple HS
Research Paper5Paul OanceaThe WoodlandsAnoushka NarayanCanyon Vista MSWill BirbeckNolan Catholic
Scavenger Hunt1BellaireBellaireWestwood HSWestwood HSMcMillenMcMillen
Scavenger Hunt2TompkinsTompkinsLASALASAVinesVines
Scavenger Hunt3KingwoodKingwoodChampion HSChampion HSSheptonShepton
Scavenger Hunt4TaylorTaylorSan Marcos HSSan Marcos HSWilliamsWilliams
Scavenger Hunt5Seven LakesSeven LakesTivy HSTivy HSBen BarberBen Barber
Shirt Design1Rachel PhamCinco RanchCourtney McCrackenSmithson Valley HSWoodell, Rinye, & AyresWhitney
Shirt Design2Ariana Daniel, Kaylie O'ConnellBellaireLaura SchneiderLa Grange HSMott, Harmond, & FigueroaAllex
Shirt Design3Betsy TalbotKingwoodCharlotte Spencer & Alaina FoxBoerne HSHahn & RobersonMarcus
Shirt Design4Chris SarverThe WoodlandsAngelica Albarracin, Samantha MillerConnally HSRobyn WhiteRyan
Shirt Design5Ezra LarsenSeven LakesTiffany Phu, Simoni KhareGrisham MSAylin PeñaFlower Mound
Sight Reading 11Rosa RamirezTravisHai PomerantzHendrickson HSRichard LoignonMcMillen
Sight Reading 12Alejandro AriasKingwoodJosef StoneLASANicholas SolisWhitney
Sight Reading 13Carly HarvilleTompkinsCat PerillouxCanyon Visa MSDelian CastilloShepton
Sight Reading 14Javier Diaz de SandiTomballEric RisingerRound Rock HSAnni HengesbachGrapevine
Sight Reading 15Andres MarquezTomballNaomi SheppardGrisham M SKai ReddickJasper
Sight Reading 21Jimmy XinBellaireKaren WolfLASARachel MannonVines
Sight Reading 22Ethan LairdKlein OakBen NewtonLa Grange HSVardaan BhatAllen
Sight Reading 23Pryce PooleSeven LakesMatthew WinklerLASAGabriel WhitmireWilliams
Sight Reading 24Elida Met-HoxhaClear CreekMaria HallTivy HSAlexander AsrioneBen Barber
Sight Reading 25Matthew ZhangBellaireLeandra ContrerasConnally HSRich HanishWilliams
Sight Reading 31Lexi UhlendorfTravisKristen TealLASAColeman MeadowsNolan Catholic
Sight Reading 32Ruby GuerraHeightsJosie GrundyWestwood HSJakob SchlegelPlano East
Sight Reading 33Dagny CarlssonHeightsOscar DelaGarzaTivy HSDylan KozuchPlano East
Sight Reading 34Seven BunchBellaireEthan PerrymanChampion HSCameron NiekampMartin
Sight Reading 35Wesley RichmondCy-FairRonan RolstonLASAColin BarryMartin
Sight Reading 41Nabeeha EngineerClementsErin RisingerRound Rock HSAnthony Roth GiacintoGuyer
Sight Reading 42Madeline HarmsStratfordAnna FreyLASAGerald BrazellGrapevine
Sight Reading 43Karolis VaiciulisCinco RanchJayce GilliamLa Grange HSMatthew RossNolan
Sight Reading 44Eric GluckStratfordCasey BlackChampion HSAllison TaylorPlano West
Sight Reading 45Tirtha KharelBellaireLandon YoungSmithson Valley HSCharlie EstesPaschal
Skit 11TompkinsTompkinsLa Grange HSLa Grange HSSheptonShepton
Skit 12HeightsHeightsCedar Ridge HSCedar Ridge HSJasperJasper
Skit 13The WoodlandsThe WoodlandsWhitneyWhitney
Skit 14KingwoodKingwood
Skit 15Deer ParkDeer Park
Skit 21TompkinsTompkinsLa Grange HSLa Grange HSJasperJasper
Skit 22HeightsHeightsLASALASASheptonShepton
Skit 23Deer ParkDeer ParkCedar Ridge HSCedar Ridge HSGreenvilleGreenville
Skit 24Morton RanchMorton RanchChampion HSChampion HSBen BarberBen Barber
Skit 25ClementsClementsWhitneyWhitney
Skit 31Morton RanchMorton Ranch
Skit 32Cinco RanchCinco RanchLASALASAPlano WestPlano West
Skit 33KingwoodKingwood
Skit 34TompkinsTompkins
Skit 35
Skit 41BellaireBellaireCedar Ridge HSCedar Ridge HSBen BarberBen Barber
Skit 42ClementsClementsLASALASAWhitneyWhitney
Skit 43Cinco RanchCinco Ranch
Skit 44KingwoodKingwood
Skit 45Morton RanchMorton Ranch
Spelling 11Elena CarlssonHeightsBella FriedrichCanyon Vista MSIan ZhangJasper HS
Spelling 12Emma HopkinsTaylorNikhil ReddyGrisham MSChristopher DunlapJasper HS
Spelling 13Madeleine Leyton-HighTompkinsMilitzy Gremillion-LlanosGrisham MSMarissa HillAllen HS
Spelling 14Alexandra GioukarisTompkinsItai PomerantzHendrickson HSDavid LeePaschal HS
Spelling 15Javier Diaz de SandiTomballNabila SultanCanyon Vista MSAnn DeRuntzNolan Catholic HS
Spelling 21Kelly LiuKingwoodAarya AgarwalWestwood HSChris SuttonShepton HS
Spelling 22Slohan BezerraSeven LakesLily TrentuamLASAAlexis HornPaschal HS
Spelling 23Cameron BurkeTompkinsErrett CorbiereRound Rock HSKaili WeightmanGrapevine HS
Spelling 24Patrick WhiteTaylorAlex Austin-PuhrLASAJacob RhodesPaschal HS
Spelling 25Hasten KamphuisHeightsSeth TullosBoerne HSHannah MurphyAllen HS
Spelling 31Paul OanceaThe WoodlandsBenjamin MurdochSan Marcos HSJason AlexanderMartin HS
Spelling 32Jesse JiBellaireMichelle GomezSan Marcos HSRaquel ReyesMartin HS
Spelling 33Rishi JangaleClementsLucy GarciaSmithson Valley HSBrenna HurleyPlano East Sr.
Spelling 34Alexandra FreytesMemorialKevin LipsLASAAdrianna HelmNolan Catholic
Spelling 35Seven BunchBellaireShivesh RazdanWestwood HSGrayson WeissGuyer HS
Spelling 41Eric GluckStratfordAnthony Roth-GiacintoGuyer HS
Spelling 42George BraunBrazoswoodErin RisingerRound Rock HSMatthew RossNolan Catholic HS
Spelling 43Madeline HarmsStratfordPrerna KundalgurkiLASACharlie EstesPaschal HS
Spelling 44Ryan BallounBellaireAndy CastilleCedar Ridge HSAlexandria BennettPlano West Sr. HS
Spelling 45Sara FetahagicHeightsJoyce GilliamLa Grange HSBrock TerryPlano West Sr. HS
Mikayla HarrisWestwood HSGerald BrazellGrapevine HS
Video Show1BellaireBellaireLa Grange HSLa Grange HSKerin PadillaLake Ridge
Video Show2ClementsClementsLASALASAChloe K, George, Preston PBen Barber
Video Show3HeightsHeightsCedar Ridge HSCedar Ridge HS
Video Show4KingwoodKingwood
Video Show5Morton RanchMorton Ranch
Vocabulary 11Pedro PrudencioTompkinsBella FriedrichCanyon Vista MSIan ZhangJasper HS
Vocabulary 12Caraline AlstonKingwoodZach MeyerBoerne HSEmma WilsonHebron HS
Vocabulary 13Sydney BoydCinco RanchVishal NarraGrisham MSKai ReddickJasper HS
Vocabulary 14Emma HopkinsTaylorNabila SultanCanyon Vista MSColleen StackHebron HS
Vocabulary 15Kate HopkinsTaylorSam NewlinGrisham MSAndrew AtkinsWilliams HS
Vocabulary 21Dawson BennerBellaireSophia HeinzenLASAJacob RhodesPaschal HS
Vocabulary 22Mark MuellerThe WoodlandsSachin AllumsLASARick HanishiWilliams HS
Vocabulary 23Slohan BezerraSeven LakesJoseph PickettNew Braunfels HSMatthew StoddardMcMillen HS
Vocabulary 24Kelly LiuKingwoodErrette CorbiereRound Rock HSJake KanatzarShepton HS
Vocabulary 25Natalie CopelandBellaireAarya AgarwalWestwood HSAnkit MondalShepton HS
Vocabulary 31Carson BennerBellaireBenjamin MurdochSan Marcos HSJ.D. AlexanderMartin HS
Vocabulary 32Carla RodriguezHeightsPolaron PosadasWestwood HSAlexis MerkerPlano West
Vocabulary 33Aditi PrabhuTompkinsKrishanu RasLASAFiza PatelPlano East
Vocabulary 34Morgan HowardThe WoodlandsOscar De La GarzaTivy HSGrayson WeissGuyer HS
Vocabulary 35Lauren VincentiDeer ParkAndrew SealeWestwood HSLucero RosalesPaschal HS
Vocabulary 41Franky CampuzanoHeightsJackson BlankenshipLASAAllison TaylorPlano West
Vocabulary 42Kristen KellerBellaireAndy CastilleCedar Ridge HSAlexandria BennettPlano West
Vocabulary 43Brian IriantoTompkinsPrerna KundalgurkiLASAAnthony Roth-GiacintoGuyer HS
Vocabulary 44Jelena SalvadorTompkinsUna TiblierLASAGerald BrazellGrapevine HS
Vocabulary 45George BraunBrazoswoodSeanne BuoyWestwood HSCharlie EstesPaschal HS
Vocal Solo1Jessica ClaytonBrazoswoodCheyenne TharpWarren HSCharlie EstesPaschal
Vocal Solo2Riley VagisThe WoodlandsGrace FreyChampion HSSophie JeonPlano Senior
Vocal Solo3Mallory KeelerKingwoodCayden RolfeSan Marcos HSWhitney WilliamAllen
Vocal Solo4Charlotte CousinsKingwoodCasey BlackChampion HSPaige EvansJasper
Vocal Solo5Ruby GuerraHeightsEvalee ArcherBoerne HSAshleyn TimineyAllen